خانه / ديدگاه اعضاي هيئت مديره / یازده پرسش کلیدی که یک پژوهش «خوب‌طراحی‌شده» می‌تواند پاسخ دهد

یازده پرسش کلیدی که یک پژوهش «خوب‌طراحی‌شده» می‌تواند پاسخ دهد

دکتر مریم نظری

عضو هیئت مدیره‌ی انجمن

«اگر پژوهشی در دست انجام یا داوری دارید،key-Q حتما بخوانید»

اگر پژوهش شما می‌تواند به ۱۱ پرسش زیر به صورت مستند و علمی پاسخ دهد، تبریک! پژوهش شما یک پژوهش «خوب طراحی شده» به حساب می‌آید که – به شرط اجرا و ارائه درست – می‌تواند مولد و ماندگار شود. این یازده پرسش کلیدی می‌توانند به عنوان متری برای ارزیابی پژوهش در دست انجام یا در دست نظارت و داوری شما مورد استفاده قرار گیرند.

برای ارزیابی پژوهش در دست انجام

اگر هنوز پژوهش خود را ارائه نداده‌اید و درباره درست و جامع بودن آن شک دارید یا پژوهش خود را ارائه داده‌اید و با بازخوردهای منفی مواجه شده‌اید و نمی‌دانید دقیقا ایراد کار از کجاست، به ۱۱ پرسش زیر به دقت و با استناد به پژوهش‌ها و منابع مرتبط پاسخ دهید. مثلا برای پاسخ به پرسش دوم ضمن دسته‌بندی مطالعات انجام شده در حوزه موضوعی موردنظر، با استناد به این مطالعات به پرسش‌های مربوطه پاسخ دهید.

پاسخ دقیق به این پرسش‌ها به شما کمک می‌کند تا کار خود را ارزیابی کنید و به نقاط مبهم پاسخ دهید و به صورت حرفه‌ای و با اعتماد به نفس درباره پژوهش خود صحبت کنید. شفاف بودن پاسخ‌های شما به این پرسش‌ها همچنین کمک می‌کند تا بازخوردهای منسجم‌تر و پر ملاط‌تری درباره پژوهش خود از اساتید و مخاطبان دریافت کنید.

برای ارزیابی پژوهش در دست نظارت و داوری

اگر هم پژوهشی در دست نظارت و داوری دارید، این یازده پرسش به شما کمک می‌کنند تا پژوهش موردنظر را از ابعاد گوناگون – مانند دقت پژوهشگر در تحلیل و نقد علمی متون، چارچوب‌بندی قوی مسئله پژوهش، قابل دفاع بودن روش، ابزار و جامعه پژوهش برای گردآوری و تحلیل داده موردنیاز، جامعیت و مرتبط بودن منابع استفاده شده و محکم بودن بنیان‌هایی که ادعای نو بودن پژوهش روی آنها سوار شده است و … – ارزیابی کنید و در صورت وجود کاستی – با استناد به پرسش مربوطه – نکات مبهم را به پژوهشگر یادآور شوید.

یازده پرسش کلیدی

برای اینکه خواننده راحت‌تر با پیام این نوشته ارتباط برقرار کند، پرسش‌ها به صورت اول شخص مفرد و با هدف ارائه متری برای خود-ارزیابی پژوهشی نگاشته شده‌اند. با این حال با تغییر شکل افعال، پزسش‌های زیر برای ارزیابی پژوهش‌های انجام شده توسط دیگر پژوهشگران قابل استفاده هستند.

پرسش ۱ – موضوع پژوهش من چیست؟ چرا پرداختن به آن اهمیت دارد؟

  • موضوع پژوهش من چه ابعاد، ویژگیها، کارکردها و قابلیت‌هایی دارد؟
  • چرا دیگران به آن پرداخته‌اند؟

ادامه مطلب…подводка тенямикисточки

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *